ČLÁNEK Z PORTÁLU IDNES.CZ
Vydáno: 12.05.2012, 08:16 | Autor: Martin Vokáč | Zdroj: jihlava.idnes.cz
Horniny, nerosty, památné stromy i zajímavá fauna čeká turisty v novém geoparku Železné hory. Ten se rozkládá na pomezí Pardubického kraje a Vysočiny. Jedná se o třetí naplněný projekt v České republice, který obdržel potřebný certifikát. Stará se o něj firma, která turistům povolí i rýžování zlata.
Ředitelem Národního geoparku Železné hory se stal Daniel Smutek, který nechce usnout na vavřínech. „Do čtyř let se chceme stát evropským geoparkem pod záštitou UNESCO,“ říká.
Poznání zajímavostí nového geoparku odráží filozofie postavená na mottu: historií Země za dva dny. „Náš geopark má plochu 777 čtverečních kilometrů. To se dá autem projet za dva dny. Na tomto území je již popsaných minimálně 40 lokalit, kde vidíme historii Země za posledních 700 milionů let,“ upozornil Smutek.
Na území Železných hor se zhruba 40 let nekonal systematický regionálně geologický průzkum. „Třeba u kostela Panny Marie na Chlumku v Luži bylo zakázané kopat. Při stavbě výtahu se muselo zasáhnout do skály. A objevily se tam čedičové sloupy jako v Kamenickém Šenově s koulemi olivínů. Říká se, že Železné hory jsou geologickým smetištěm. Je tu více než sto druhů hornin, zatímco v Krkonoších zhruba kolem třiceti. Je toho hrozně moc na malém prostoru,“ zdůraznil ředitel.
Turisté mohou geopark poznávat ve dvou programech. „Putování za vodou a Historií Země za dva dny. Nabídneme je ve spolupráci s cestovní kanceláří. Na malém území s cyklostezkou, zámkem, hospodami, zříceninou nebo klášterem si mohou zájemci objet i geologické zajímavosti,“ poznamenal šéf parku.
Park člověka nelimituje
V Železných horách se má objevit asi čtyřicet informačních bodů, o kraji vyjde spousta map a průvodců. „Na pěti lokalitách budou chatičky vždy na jedno téma. Chceme návštěvníky lákat na příběhy, které už z hlavy nedostanou,“ prozradil Smutek.Turisté si budou moci v Železných horách vyzkoušet rýžování zlata. „Nebo si mohou sami nalézt zkameněliny. Geopark není území, které by člověka limitovalo. Nejsou žádné předpisy na tvar střechy nebo podobu oken. Limity, které mají například chráněné krajinné oblasti, se na to vůbec nevztahují,“ vysvětlil ředitel.
O geopark v Železných horách se stará firma Vodní zdroje Chrudim. „Jsme téměř jediný geopark v Evropě, který vede soukromá firma. Jinak jej spravují občanská sdružení nebo jiné instituce. V geoparku nepracujeme sami, máme řadu klíčových účastníků jako obce a města, CHKO Železné hory, sdružení i další společnosti,“ uvedl Smutek.
Celý článek a fotografie ZDE.