ČLÁNEK: ŽELEZNÉ HORY NA POMEZÍ KRAJŮ SE STANOU UNIKÁTNÍM GEOLOGICKÝM PARKEM

ČLÁNEK Z PORTÁLU IDNES.CZ
Vydáno: 19.01.2012 9:26 | Autor: David Půlpán, Martin Vokáč | Zdroj: jihlava.idnes.cz 

Mezi Pardubickým krajem a Vysočinou vznikne nový Národní geopark Železné hory. Oblast se tak stane třetím geologických parkem v České republice. Rada národních geoparků už ministru životního prostředí doporučila, aby jej vyhlásil. Nyní se tak čeká už jen na jeho podpis.

„Čekáme na udělení certifikátu a podpis ministra. Předpokládám, že národní park by mohl být vyhlášen letos na jaře,“ řekl Jan Doucek ze společnosti Vodní zdroje Chrudim. Tato firma vytvoření geoparku připravuje už řadu let.

Geopark Železné hory zabírá plochu 777 kilometrů čtverečních, zasahuje od Chrudimi na Pardubicku až k Chotěboři a Ždírci nad Doubravou na Vysočině. Výjimečný je tím, že představuje geologickou učebnici nazvanou Historií země za dva dny. „Ve dvou až třech dnech jsme schopni nabídnout návštěvníkům geologickou procházku po celé České republice,“ uvedl Doucek.

Železné hory jsou geologicky nejkomplikovanějším a nejpestřejším územím celých Čech. Za 600 milionů let tam vznikla na malém území řada geologických jevů, které se jinak vyskytují na nejrůznějších místech země. „Geologie je tu neuvěřitelně pestrá,“ souhlasí ředitel Chráněné krajinné oblasti Železné hory Vlastimil Peřina. „Ale jak je pestrá geologie, tak bohatý je i život na povrchu,“ dodal.

Klenotem bude údolí Doubravy
Zajímavých míst bude v parku stovka. Na Vysočině je nejpoutavější údolí Doubravy se skalními útvary a hradem. „Geologický fenomén je zde předmětem ochrany,“ poznamenal Peřina. „Je to geologicky jedno z nejcennějších území,“ přidala se Věra Váchová za místní ochránce přírody.

U Chotěboře jsou pozůstatky po těžbě uranu, stejně jako na vrchu Vestec, úbočí hor podél Libice jsou zajímavá kvalitní podzemní vodou a druhohorními usazeninami. Cenná je i flóra, je tam hned několik zvlášť chráněných území. Většina zajímavostí bude ale v Pardubickém kraji. Například u Třemošnice stojí ve staré vápence muzeum, které připomíná těžbu vápence. „Za rok ho navštívily čtyři tisíce lidí. Geopark by ho mohl zatraktivnit,“ řekl starosta Třemošnice Stanislav Peca.

Lákadlem je i Škrovád u Slatiňan, kde se těžil pískovec a z lomů se staly horolezecké stěny, nebo Toulovcovy maštale s pískovcovými skálami. Další muzeum ve Skutči nabízí expozici těžby a zpracování kamene.

Budování geoparku je teprve na začátku. Do deseti let na mnoha místech vzniknou geologické expozice. „Měla být plně rozvinuta síť geoprůvodců, kteří budou na objednání provázet skupiny po předem dané trase,“ řekl Doucek.

Právě zviditelnění Železných hor a posílení turistického ruchu je hlavním cílem budování geoparku. „Železné hory jsou neprávem opomíjené,“ myslí si Doucek. „Projekt by mohl přinést více turistů i lepší propojení zajímavých lokalit,“ řekl starosta Libice nad Doubravou Václav Venhauer. „Je to dobrá věc, přínos pro region,“ přidal se starosta Ždírce nad Doubravou Jan Martinec.

Celý článek a fotografie ZDE.

Comments are closed.